Değerli meslektaşlarımız,
Türk Ordusu bir haftaya yakın süredir Fırat’ın doğusunda PYD-PKK terörüne karşı kanı ve canı pahasına mücadele etmektedir.

Türk Ordusu’nun ayrılıkçı teröre karşı mücadelesi bu kez de başta ABD olmak üzere, Avrupa ülkelerinin çoğunluğunca tepkiyle karşılanmıştır. Bu durum, terörün emperyalist bir proje olduğunun belgesi olarak tarihe geçmiştir.

Suriye’nin BOP projesi uyarınca parçalanması doğrultusunda uzaktaki pek çok ülkeyle birlikte davranan Türkiye’nin yaptığı yanlışların da bugüne gelinmesindeki payı tartışmasızdır. Bu süreçte, açılım adı altında sürdürülen yanlış politikalar sonucunda Suriye’de yaşanan insanlık dramı ülkemize yönelen göç dalgasına neden olurken; Güneydoğu bölgemizdeki pek çok kent ve ilçe bölücü terör örgütünce hendeklerle, tünellerle ve bombalı tuzaklarla donatılmıştır.

Başta ordumuz olmak üzere güvenlik güçlerimiz bu kirli oyunu sayısız şehit verse de bozmuş ve sonlandırmıştır.

Bu sürecin bir parçası olarak ordumuz daha önce de sınır ötesi harekâtlarla teröre karşı mücadele vermiştir.
Bugün Fırat’ın doğusuna yönelen Barış Pınarı Harekâtı bu kapsamdaki üçüncü adımdır.
Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması için epeyce yol alınan terör koridorunun önüne geçilmemesi durumunda ülkemizden de toprak kopartılması kaçınılmaz olacaktı.
Ayrılıkçı teröre karşı Türk Ordusu’nca yürütülen bu süreci önemsiyor ve milletimizle birlikte destekliyoruz.

Bu noktada bölge ülkeleriyle işbirliğini Atatürk dönemi dış politikasının da önemli bir unsuru olarak görüyoruz. Bu bağlamda, başta Suriye olmak üzere Irak, İran ve Suriye’yle işbirliğinin aralıksız sürdürülmesi önemlidir. Özellikle, toprakları haklı mücadelemize sahne olan Suriye ile bir an önce doğrudan ilişki kurulması ve bu mücadelenin Türkiye ve Suriye devletlerinin toprak bütünlüğünü önceleme kapsamında son derece önemlidir kanısındayız. Böyle bir adım her iki ülkenin başarı şansını artırırken; Mehmetçiğimizin de en az kayıpla bu süreci tamamlaması bakımdan kaçınılmazdır.

Bu haklı mücadelede elbette Mehmetçiğimizin ve ordumuzun yanındayız!

Bölgede ordumuzun ve askerimizin yanı başında olan başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarını da saygıyla selâmlıyoruz.

HEKİMGÜÇBİRLİĞİ