Şantiye için hastaneyi yıkacaklar… “Size çadır yaparız olur biter”

Prof. Dr. Suat Çağlayan yazdı: Dün gece bir belgesel izliyordum. Aç bir yırtıcı hayvan bir geyik yavrusunun üzerine atlayınca, “eyvah!” diyerek başka bir kanala geçtim!

Yine Ege Üniversitesi (E.Ü.) yine acıtıcı gelişmeler…

Son rektörün atanması ile birlikte E.Ü. üzerine çöken kara bulutlar, dağılmak bir yana daha da kalınlaşıyor. İzmir’den tüm dünyaya yayın yapan bir televizyonun “Temizeller” adını verdiği programın sürekli haber kaynağı olan E.Ü. Rektörü, şimdi de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yıkılması ile gündemde.

Projeler hazırlanmış, ihaleler yapılmış! Öğretim üyeleri ile paylaşılan projede, tıp fakültesi birimlerinin yüzde doksanı turuncu ile işaretlenerek yıkılacak binalar listesine alınmış…

DEV HASTANE SAÇMALIĞI

Otoyollar ve boğaz köprülerinde yapılan/yaptırılan vurgunun daha büyüğünün Şehir Hastaneleri üzerinden yapıldığını duymayan kalmadı.

Dünya, büyük hastanelerden vazgeçerek en büyüğü 300-400 yataklı hastanelere yönelmişken Türkiye’de binlerce yataklı dev hastaneler yapılıyor. Sadece çocuklarımız değil torunlarımız bile yandaş firmalara borçlandırılıyor.

Bu Şehir Hastanelerinden biri de İzmir’de tamamlanmak üzere. Boyutları, ulaşımı ve işlevselliği konusunda derin kaygılar bulunan 2100 yataklı bu hastanenin bu yıl içinde tamamlanması bekleniyor. (Hastanenin 5-6 milyara tamamlanacağını anımsatalım, yapımı üstlenen firmalara ise ödeme dönemi sonuna kadar 25-30 milyar lira ödeneceğinin de altını çizelim.)

Hastayla doldurulması kolay olmadığı halde yapan firmaya %70 doluluk garantisi verilen bu dev Şehir Hastanesinin açılışı ile Ege Tıp Hastanesinin yıkılması aynı tarihe denk geliyor! Sizce bunda bir bit yeniği yok mu? Doldurulması olanaksız bu Şehir Hastanesi’nin, yıkılan Tıp Fakültesi Hastanesi’nin kadro ve olanaklarıyla doldurulacağı ortada!

EGE TIP ARAZİSİ İŞTAH KABARTIYORDUR!

İşin ballı tarafı sonrasında;

Yıkılması ile boşa çıkacak arazileri düşünebiliyor musunuz? Tıp Fakültesinin kadroları Şehir Hastanesi’ne taşındıktan ve binalar yıkıldıktan sonra, aynı yere yapılacağı söylenen yeni hastane projesinden vazgeçildiği söylenirse kim ne diyebilir?

Bir gerçek daha var; yıkılacak olan hastanede milyarlarca liralık teknoloji yok olacak, yerlerine satın alınacak olan aletlere en az üç dört katı para ödenecektir. Bu satın alma işi, kim bilir kimlere şimdiden peşkeş çekilmiştir, Bekleyip göreceğiz!

TIP FAKÜLTESİ HOCALARINDAN SES YOK

Yeni hastane projelerini hazırlayan firma- yumuşak geçiş yapabilme amacıyla olsa gerek- öğretim üyelerini ‘ikna’ toplantılarına başlamış. Şunu bilmiyor olmalılar, hocaların ikna edilmeye pek ihtiyaçları yok. Çoğu yazgısına razı olarak “Bana ne!” havasında. Olayları yakından bile değil, uzaktan izliyor. Sadece Ege Tıp Çocuk Hastalıkları hocaları tepki içinde.

“SİZE ÇADIR HASTANE YAPARIZ, OLUR BİTER!”

Yıkmayı planladıkları binalar arasında Çocuk Hastanesi’nin de olduğunu duyanlar kulaklarına inanamıyorlar!

Hele de firma yöneticilerinin ağzından;

“Çocuk Hastanesini de yıkacağız çünkü bu alanı şantiye olarak kullanacağız!” sözlerini duyduktan sonra, iyice çileden çıktılar!

Ege Tıp Çocuk Hastanesi, sadece on üç yıllık bir bina.

Ege Bölgesinin, bilimsel ve teknolojik olarak en gelişmiş çocuk hastanesini yıkmak, sadece ülkenin önemli bir kaynağını heba etmek değil, çocuklarımızın sağlık ve yaşama hakkını da ellerinden almak anlamına geliyor.

Müteahhit firma yetkilisi, öğretim üyeleri ile görüşürken; “Üzülmeyin!” demiş. “Yenisi yapılıncaya kadar size bir çadır hastane yaparız, olur biter!”

Firma yetkilileri böyle konuşacak kadar ‘tıp cahili’ olabilirler. Çünkü onlar, bir hastanenin duvarlarına on yıllık bir emeğin ve deneyimin sinmesinin ne anlama geldiğini bilmez, bir çocuğu yaşatmanın ne büyük mutluluk olduğunu anlayamazlar.

Onlar, yık-yap sonunda elde edecekleri büyük kazancın iştahıyla ne ulusal çıkarı düşünürler ne de çocuklarımızın yaşamlarına verebilecekleri zararları…

“BU HASTANEYİ YIKMAK ÇOCUKLARA İHANETTİR!”

Şu andaki Çocuk Hastanesi’ni yaptırabilmek için yıllarca çaba göstermiş, oraya taşınma aşamasında da huzur içinde emekli olmuş Prof. Dr. Alphan Cura, yıkım kararını duyunca çılgına dönmüş.

Canı yanmış insanların tepkisini ses tonuna yansıtarak şunları söylüyor;

“Çocuk hastanesini yıkmak, çocuklarımıza da ülkemize de ihanettir. Çünkü Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi; İzmir’in en yeni ve sağlam hastanesidir. İleri teknolojiye sahip laboratuvarları, yoğun çalışan poliklinikleri ve acil servisi, 16 bilim dalı ile hastalarına üstün nitelikli sağlık hizmeti veren hasta üniteleri vardır. Bunun yanı sıra yatan hastalarımıza, anaokulumuz ve ilkokulumuz ile de hizmet verilmektedir.”

Bunları söyledikten sonra Alphan Hoca yalvarırcasına sesleniyor ‘yık-yap’ anlayışındakilere;

“Ne olur, Ege Tıp Çocuk Hastanesi’ne yazık etmeyin!”

Değerli Alphan Hoca böyle diyor ama, E.Ü. Rektörünün yönettiği yıkım süreci devam ediyor.

Bir yanda ülkenin kaynaklarını kendi ceplerine doldurmak için ellerini ovuşturanlar…

Diğer yanda; “Yapmayın, yavrularımızın sağlığı ile oynamayın! Vurgun yapabileceğiniz daha yüzlerce alan bulabilirsiniz! Hiç olmazsa daha dün yapılmış olan Çocuk Hastanesi’ne dokunmayın!” diyenler…

Dün gece bir belgesel izliyordum. Aç bir yırtıcı hayvan bir geyik yavrusunun üzerine atlayınca, “eyvah!” diyerek başka bir kanala geçtim!  

Prof. Dr. Suat Çağlayan

Odatv.com