40 yıllık doktordan yoğun bakım uyarısı: ”HASTANELER ÇÖKECEK”

İzmir Hekim Güçbirliği Sözcüsü, İzmir Tabip Odası eski Başkanı Doktor Suat Kaptaner, Türkiye’de artan vaka sayılarına dikkat çekerek yoğun bakımlarla ilgili uyarı yaptı. Büyükşehirlerdeki hastane yoğunluklarına vurgu yapan Kaptaner, “Şu anda entübe olan hasta yoğun bakım yatağı bulabiliyor. Durumu ağır olanlar covid servislerinde tedavi olabiliyor. Entübe olanı yoğun bakımlara alamayacak duruma geldiğimizde iş çok vahim olur. Hastanelerimiz çöker” dedi.

SONKALEİZMİR (ÖZEL) -Türkiye’de pandemi kaynaklı günlük ortalama 200 can kaybı ve 100 binin üzerinde vaka sayısı olduğuna dikkat çeken 40 yıllık doktor Suat Kaptaner, yoğun bakımlarla ilgili kritik bir uyarı yaptı. SONKALE’ye konuşan Kaptaner, İzmir’de yoğun bakım servislerinin tamamen dolduğunu belirtirken büyükşehirlerde de durumun kritik olduğunu söyledi.

“POZİTİF HASTALAR TEST SONUCUNU GİZLİYOR”

Vefat sayılarının küçümsendiğini vurgulayan Suat Kaptaner şöyle konuştu:

“İnsanlar ‘200 insan öldü’ dendiğinde belki bunu hafife alıyor. Fakat günde 200 insanın ölümü demek 10 günde 2 bin kişi, bir ayda da 6 bin kişi demektir. Yani ayda 6 bin kişiyi sadece Covid-19 sebebiyle kaybediyoruz. Aşılama devam ediyor fakat ilk başladığı hızda değil. Burada aşı karşıtlarının da etkisi oluyor. 40 yıllık hekim olarak şunu söyleyebilirim; Sağlık Bakanımız ‘Bu eskisi kadar ölümcül değil, eskisi kadar hastaneler dolmuyor’ diyor ama büyükşehirlerde durum kritik. İzmir’de yoğun bakımların tamamı dolmuş durumda. Hatta sadece entübe olan hastalar yoğun bakımlara alınıyor, oksijen desteği gerektiren hastaların büyük bir kısmı covid servislerinde kalıyor. Yetkililerden bu işi hafifseyen açıklamalar geldikçe yurttaşlarımız maskeden uzak kalıyor, sosyal mesafeyi önemsemiyor. Kapalı yerlerde de daha çok insan görüyoruz. Bütün restoran ve kafeler ağızlarına kadar dolu, insanlar ağız ağıza. Tabi siz hafifseyen bir üslupla yaklaştığınızda vatandaş bunu ‘Çok önemli değil nezle, grip gibi geçiyor’ diye düşünüyor. Semptomu olan insanlar test yaptırmaktan kaçınıyor. Test yaptırıp pozitif çıkanlar gizlemek için elinden geleni yapıyor.”

“HASTANELER ÇÖKEBİLİR”

Acil olarak tedbirler alınması gerektiğini dile getiren Kaptaner şunları kaydetti:

“Şu an Türkiye için en büyük ihtiyaç aşısı olmayanları kapalı ortamlara alınmaması gibi bir kısıtlama getirilmesi. Bu çok kritik bir önemde. Restorana ya da kafeye gidecekse aşısını olsun. Aşısızları otobüslere, trenlere ve uçaklara kesinlikle almamak lazım. Kapalı ortamlara sokmamak lazım. Bizi bu gidişle hastanelerin çökmesi bekliyor. Yani şu anda entübe olan hasta yoğun bakım yatağı bulabiliyor. Ama entübe olmayıp durumu ağır olanlar covid servislerinde tedavi olabiliyor. Entübe olan hastayı da yoğun bakımlara alamayacak duruma geldiğimizde iş çok vahim olur. Allah korusun başka ülkelerden izlediğimiz konumlara gelmeyi istemeyiz. Covid yoğunluğu olunca diğer tedavi gereken hastaların tedavisi de gecikiyor. “Türkiye’deki yoğun bakım ortalaması” açıklamasını ben hiç anlamıyorum. Şimdi İzmir’de yoğun bakım ihtiyacı olan bir kişiye Hakkari’de yoğun bakım yatağı boş olsa ne olur? Ne anlamı var? Yoğun bakımlar anlamında İzmir, İstanbul ve Ankara dolu. Şimdi oradaki yoğun bakımları siz başka bir yerdeki yoğun bakım yatakları ağzına kadar dolu değil deyip hastayı helikoptere koyup Artvin’e, Hakkari’ye Ağrı’ya mı gönderebiliyorsunuz? Dolayısıyla hastane hastane ve il il açıklandığında durumun vahameti daha çok ortaya çıkacaktır.”

http://m.sonkaleizmir.com/default.asp?page=haber&haberid=110733