TTB’nin Gara Mesajına Tabip Odalarından Tepki Geldi

Kahramanmaraş Tabipler Odası Başkanı ve İzmir Tabip Odası önceki başkanlarından ve İzmir Hekim Güçbirliği Sözcüsü, Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi’nin Gara operasyonuyla ilgili sosyal medyada yaptığı paylaşıma sert tepki gösterdi.

Terör örgütü PKK‘nın Irak’ın kuzeyindeki Gara’da rehin tuttuğu 13 asker ve polisi şehit etmesiyle ilgili Türk Tabipler Birliği’nin resmi Twitter hesabından “Acılarını paylaşıyoruz. Gare’de yaşamını yitirenlerin kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyor, acılarını paylaşıyor ve 13 yurttaşımızın sağ salim kurtarılamaması nedeniyle de çok üzgün olduğumuzu belirtiyoruz” şeklinde paylaşım yapıldı. Tepki alan bu paylaşıma Kahramanmaraş Tabipler Odası da paylaşımın altına “Kahramanmaraş Tabip Odası olarak katilleri ve açık/örtülü destekçilerini kınıyoruz. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyelerinin açıklaması sadece kendilerini bağlar” şeklinde yorum yaparak tepki gösterdi. Bu tepki, Türk Tabipler Birliği’nin paylaşımında da daha fazla paylaşılırken, birçok Twitter kullanıcısından destek gördü.

‘BU TEPKİ, 30’DAN FAZLA ODANIN TEPKİSİDİR’

Kahramanmaraş Tabip Odası Dr. Lütfi Tiyekli, Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi’ni kınadıklarını ve açıklamaların Türk hekimlerini bağlamadığını söyledi. Tiyekli, “Bu tepkiyi gösteren sadece Kahramanmaraş Tabip Odası ve üyeleri değildir. Bu, Türkiye’deki 30’dan fazla tabip odasının ortak görüşüdür. Ben, bunların hepsine bir ortak dil geliştirerek amacıyla bu açıklamayı yaptım. Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi üyeleri gerçekten Türk hekimine ihanet etme sürecine gelmiştir. Türk devletimiz dışarıda operasyonlar yapıyor, devletimizi korumak için teröristlerle savaşıyor ve orada şehitler veriliyor. Orada 13 vatandaşımız alçakça katlediliyor. Biz, bunların acısını yaşıyoruz, yasını tutuyoruz. Buna rağmen Türk hekimlerini temsil etmekten uzak olan merkez konseyi üyeleri sadece bunların kurtarılamadıkları için üzgün olduklarını söylüyor ve belki de orada terör operasyonunda öldürülen teröristler için üzgün olduklarını ifade ediyorlar. Biz böyle bir şeyi kesinlikle kabul etmiyoruz” diye konuştu.

‘ORDUMUZUN YANINDAYIZ’

Devletin, bu vatana ve millet hizmet etmek için kendilerini okuttuğunu ifade eden Tiyekli, şöyle devam etti: “Bizler, bu vatana hizmet etmek için okuduk, bu devletin imkanlarıyla okuduk. Biz, devletimizin, ordumuzun, milletimizin her zaman yanındayız. Bu tip açıklamalar biz duyarlı hekimleri gerçekten çok üzmektedir. Hiç kimse, teröristin yanında olamaz, teröristler için matem tutamaz. Terörizm bir defa kendi inandığımız hekimlik değerleriyle de taban tabana zıttır. Biz, bu şekilde bir açıklamayı kabul etmiyoruz, açıklamayı yapan merkez konseyini kınıyoruz ve bir an önce de kendilerini istifa etmeye davet ediyoruz. Lütfen bu meslek konseyi üyeliğinden istifa edin oraya gerçekten Türk hekimlerini temsil eden insanlar gelsin.”

‘TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ YASASI DEĞİŞİRSE, BUNLAR SEÇİLEMEZ’

Türk hekimlerini en iyi şekilde temsil etme adına geçen sene Eylül ayında yapılan Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi’ne arkadaşlarıyla birlikte aday olduklarını ancak mevcut yasadan dolayı seçimi kazanamadıklarını da ifade den Lütfi Tiyekli, “Biz, Türk Tabipler Birliği’nin gerçek anlamda Türk hekimleri tarafından yönetilmesini istiyoruz. Bu yönetim maalesef bizi temsil etmemektedir. Bunda da en büyük sorunlardan biri Türk Tabipler Birliği yasasına acilen değişikliğe gidilmelidir. Biz, Türkiye’de hekimlik yapmak için her hekime tabip odası üyeliği zorunluluğunun getirilmesini istiyoruz. Eğer bu üyelik zorunluluğu getirilirse şu an merkez konseyindeki üyelerin hiçbirinin seçilme şansı yoktur” dedi.

BİR TEPKİ DE İZMİR’DEN

İzmir Tabip Odası önceki başkanlarından ve İzmir Hekim Güçbirliği Sözcüsü Doktor Suat Kaptaner, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, TTB Merkez Konseyi’nin açıklamasını eleştirdi. Kaptaner, 13 kişinin PKK’lı katiller tarafından şehit edilmesinin tüm milleti büyük bir acı içerisine soktuğunu belirterek, ölenlerin ailelerine başsağlığı diledi. Kaptaner, “Milletimizin ve bütün hekimlerin başı sağ olsun. Ama buradan, bu PKK’lı katillerin adını anmadan adeta onların adını gizleyerek, kurtarılamamaları nedeniyle ‘Üzüntülüyüz’ diye açıklama yapan ve PKK’nın adını anmayan TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya sesleniyorum; Siz yaptığınız açıklamada bu katillerin adını neden anamıyorsunuz? Sizin daha önce ‘Abdullah Öcalan’a Özgürlük Platformu’ yürütücüsü olduğunuzu biliyoruz. TTB Merkez Konseyi Başkanlığı’nda, hala o günlerde kalıp, o görevi mi sürdürüyorsunuz? Siz bu örgütü bu tutumunuzla bütün hekimlerin ve bütün Türk milletinin vicdanından koparmış oluyorsunuz. Bu örgütün başından gideceksiniz” dedi.

İzmir Tabip Odası’nın açıklamasını da yetersiz bulan Dr. Kaptaner şöyle devam etti.

“Aynı şekilde İzmir Tabip Odası yönetimi de ‘terörün her türlüsüne karşıyız’ diyerek, acayip bir açıklama yapmıştır. Hangi terörün her türlüsüne karşısınız? Katillerin adı belli. Katiller ABD’nin paralı uşağı PKK’lı katiller. Bunların adını anmanızı kim engelliyor?”

Yazı veryansıntv’de yayımlanmıştır :

https://www.veryansintv.com/ttbnin-gara-mesajina-tabip-odalarindan-tepki-geldi