Tabip Odasında Atatürk Görseli Tartışması ! 

Değerli meslektaşlarımız!

İzmir Tabip Odası’nın meslekte 40. yılını dolduran hekimlere her 14 Mart’ta sunduğu anı plaketlerinden Atatürk görselini çıkartması haklı tepkilere yol açtı.

Başta 1981 mezunu meslektaşlarımız olmak üzere hemen hepimiz ülkemizin kurtarıcısı, devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e yapılan saygısızlığa odaklandık.

Bu kabul edilemez tutum hak ettiği yanıtı alırken basında da yansımalar buldu kendisine!

Pek çok yansımadan birisini örnek olarak sizlerin bilgisine sunuyoruz!

Cumhuriyet değerlerine ve onun kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e yönelen her türlü saygısızlık karşısında bizleri bulacaktır!

Yinelenmemesini diliyoruz!

Saygılarımızla…

İZMİR HEKİMGÜÇBİRLİĞİ

Tabip Odasında Atatürk Görseli Tartışması !

 Yazarı: Erkan Doğan

İzmir Tabip Odası’nın meslekte 40. yılını dolduran hekimlere verilecek anı plaketinde Atatürk görseline yer vermemesi tartışmalara yol açtı. Oda Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, “Oda yönetimimiz Meslek örgütünün logosuyla plaketlerin düzenlenmesine karar verdi” derken üç dönem oda yönetiminde yer alan Dr. Ceyhun Balcı ise, “Tıbbiyeliler için en yüksek değer olan “Atatürk” aşağılanmış ve önemsizleştirilmeye çalışılmıştır” dedi. 

Solda Hekimgüçbirliği döneminde verilen plaketlerden bir örnek yer alıyor. Sağda ise tartışmalara konu olan Atatürk görselinin yanı sıra Dr unvanının bile esirgendiği plaket örneği.

İzmir Tabip Odası Türkiye’de artık bir gelenek haline gelen 14 Mart Tıp Bayramı kutlamalarına hazırlanırken, oda tarafından meslekte 40. yılını dolduran hekimlere verilecek anı plaketlerinde Atatürk resminin bulunmaması tartışmalara yol açtı. Bilim ve Sağlık Haber Ajansı’nın aldığı bilgilere göre bu yıl plaket alacak hekim grubundan seçilen üç kişilik temsilci, plaketlere Atatürk resminin konması konusunu görüşmek üzere, Alsancak’taki Tabip Odasına gitti. Burada Oda yönetimi ile görüşen hekim grubu üyelerine, plaketlerde Atatürk resmine yer verilmeyeceği yönünde bilgi verildi. 

Oda Başkanı “Oda Yönetimi Bu Yönde Bir Karar Verdi”

Konuyla ilgili BSHA’ya konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, meslekte 40. Yılı dolduranlara oda tarafından verilecek plaketlerde Atatürk resminin konulması hakkında şunları söyledi “Üyelerimize verdiğimiz mesleki bir plaket. Oda yönetimi bir ara Atatürk resmini koymuştu. Oda yönetimimiz Meslek örgütünün logosuyla plaketlerin düzenlenmesine karar verdi. Atatürk resmi Ankara, İstanbul tabip odalarının verdiği plaketlerde de yok” diye konuştu.

Dr Balcı “Tıbbiyeliler Bu Kabul Edilemez Durumu Not Etti”

İzmir Tabip Odası’nda üç dönem yönetiminde yer alan Dr. Ceyhun Balcı, yazdığı köşe yazısında İzmir Tabip Odası’nı eleştiri yağmuruna tuttu.  Her 14 Mart’ta meslekte 40. yılını dolduran hekimlere dağıtılan anı plaketlerinden Atatürk görselinin kaldırıldığını anlatan Dr. Balcı, satırlarında şu ifadelere yer verdi. “Geçtiğimiz 2 yıl boyunca yaşama geçirilen uygulama bu yıl plaket alacak hekimlerin tepkisini görmüştür. Plaket alacak hekimler adına bir heyetin Oda başkanıyla yaptığı görüşmede plaketlere Atatürk görseli konması “şekilcilik” olarak nitelenerek ülkemiz ve elbette Tıbbiyeliler için en yüksek değer olan “Atatürk” aşağılanmış ve önemsizleştirilmeye çalışılmıştır. 14 Mart’ın tarihini yaptıklarıyla yazan Türk hekimleri her zaman, ülkemizin varlığının biricik güvencesi olan Atatürk ve Tıbbiyelilik ruhuna bağlı kalmışlardır. Bağlı kalmayı da sürdüreceklerdir. Paletlerden silseler de Atatürk’ü ve Tıbbiyelilik ruhunu gönüllerden silmeye güçleri yetmeyecektir. Tıbbiyeliler bu kabul edilemez tutumu not etmişlerdir. Günü geldiğinde bu aymazlığın hesabının sorulacağından hiç kimsenin kuşkusu olmamalıdır. Anıları ve ruhları incitilen başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere 14 Mart ruhunu eylemleriyle ve söylemleriyle var eden Tıbbiyelilerin yüce anıları önünde saygıyla eğilerek. Hiç unutulmasın! Nasıl ki Atatürk’e ve Cumhuriyet’in kurucu ilkelerine yaklaşılarak ülke esenliğe çıkacaksa, hekim meslek kuruluşu da Tıbbiyeli Hikmetlere yaklaşarak Türk hekimlerinin güvenini kazanacak, güçlenecek ve büyüyecektir” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Yazı aşağıdaki bağlantıdan alınmıştır :